Jak wybrać technikę znakowanie odzieży?

Rodzaje personalizacji ubrań

Cykl Vestis Marta Wołkowycka radzi i tłumaczy

Haft Szycie Vestis Marta Wołkowycka radzi

Skompletowałeś wymarzoną grafikę, którą chcesz wydrukować na ubraniach dla siebie lub potrzebujesz prezentu w postaci koszulki dla bliskiej osoby, ale nie wiesz, która technologia nadruku jest do tego najlepsza?

Haft komputerowy

To jest marker z gwintem. Jak każda technologia ma swoje ograniczenia. Materiał, który chcemy wyhaftować nie może być zbyt cienki, ponieważ podczas haftowania mogą pojawić się dziury, a po pewnym praniu mogą pojawić się dziury w obszarze haftu. Wyszywane litery nie mogą być za małe – minimalna wysokość liter 5mm dla koszulek i bluz oraz 7mm dla koszulek polo i swetrów (im większe i grubsze litery, tym lepszy haft). Pamiętaj też, że nici mają grubość, a igła składa się z kilku „pętelek” nici, więc grafika nie może zawierać elementów, które są za małe lub za cienkie. Możesz wykonać klasyczny haft płaski lub, jeśli jest to prosty napis, haft reliefowy 3D. Grafika powinna być przygotowana w formacie wektorowym (.cdr, .eps, .pdf, .ai)

Cztery przykłady haftu komputerowego.

Nadruk Folia flex (gładka) oraz flock (struktura meszka)

Trwała technika nadruku, którą można stosować na odzieży bawełnianej lub poliestrowej (ale tylko na odzieży w jasnych kolorach, z ciemniejszymi nadrukami). Tekst, logotypy i prosta grafika doskonale nadają się do tej metody drukowania. Najczęściej używa się go do grafiki jednokolorowej, ale proste grafiki mogą być również wykonane w dwóch lub trzech kolorach (bez przejścia odcieni). Tak wydrukowane ryciny nie powinny mieć zbyt małych napisów lub elementów oraz cienkich linii, najcieńsza drukowana linia musi mieć co najmniej 1 mm, najlepiej 1,5 mm. Napis powinien mieć wysokość co najmniej 5mm, najlepiej 7mm. Grafiki drukowane tą techniką powinny być przygotowane w formatach wektorowych (.cdr, .eps, .pdf, .ai).

flex folck przyklady

Folia flex z blokerem

Ten rodzaj folii stosujemy na materiale poliestrowym. Dzięki specjalnemu blokerowi unikniemy migracji kolorów koszulki do nadruku. Szczególnie przy druku w kolorze białym należy stosować folię ze środkiem barierowym. Pozostałe informacje są takie same jak w przypadku standardowych folii elastycznych. Dostępne kolory folii elastycznej z barierą:

Flex-z-blokerem-wzornik-producenta

Druk – sublimacyjny

Technologia ta może być wykorzystana do drukowania na odzieży zawierającej w składzie dużą ilość poliestru (co najmniej 65%). Nadruki wykonujemy na tkaninach białych lub w jasnych kolorach. Dzieje się tak, ponieważ drukarka nie ma białego atramentu, więc druk na ciemnych materiałach nie jest widoczny. Nadruk będzie niezauważalny, „wciśnięty” w strukturę koszulki i zniszczony tylko w przypadku uszkodzenia koszulki. W sublimacji można wydrukować dowolną grafikę wielokolorową (nawet z przejściami tonalnymi). Grafika drukowana tą techniką powinna być w formacie .tiff, .png, .jpg. Kolory CMYK.

iStock 1337149361

Subliflock

To kolejna trwalsza technika druku. Technologia może być stosowana na odzieży w dowolnym kolorze, a także na bawełnie i poliestrze. Nadruk jest sublimowany na flokowanej folii, następnie całość jest podgrzewana do odzieży. Dzięki temu możemy uzyskać wielokolorową grafikę, a także pełnokolorowe wydruki dowolnego zdjęcia. Musisz pamiętać, że przy tej technice musisz dodać kontury do figury w taki sposób, aby można było ją wyciąć ręcznie, aby kształt nie był zbyt szczegółowy lub skomplikowany do wycięcia. Nadruk można dotykać (struktura “puch”). Grafika drukowana tą techniką powinna być w formacie .tiff, .png, .jpg. Kolory CMYK. Chcesz dowiedzieć się więcej o tej metodzie drukowania?

iStock 1337149361

Dalej nie jesteś pewien? Napisz, doradzimy

Zapytaj Nas!