Sublimacja druk

Nadruki na koszulkach

Sublimacja, nadruk na koszulkach

Sublimacja to technika druku wykorzystująca zjawisko sublimacji. Wydruk wykonywany jest specjalnymi tuszami, nanoszonymi na papier do sublimacji (transferowy). Następnie prasa do sublimacji o wysokiej temperaturze wykorzystywana jest do przenoszenia nadruku na odzież. Do druku wykorzystujemy drukarkę firmy Sawgrass modelu Virtuoso SG500 z tuszami żelowymi.

Przykłady – sublimacja Białystok Vestis Marta Wołkowycka 

Na kanale You Tube oraz koncie Instagram można zobaczyć przykład wykonania druku sublimacji na puzzlach przedstawiający sesję zdjęciową Marty Wołkowyckiej i Krzysztofa Wołkowyckiego. Wspaniały prezent na rocznicę. Jesteś zainteresowany to pisz.

Przyklady-produktow-z-sublimacja-koszulka-obraz-torba-zakupowa-kubek

Czym jest sublimacja?

Sublimacja jest procesem chemicznym. Nadruk wykonywany jest przy pomocy tuszy sublimacyjnych. Są to w rzeczywistości barwniki, które wiążą się wyłącznie z włóknami poliestrowymi. Podczas dociskania kalki do produktu w prasie przemysłowej barwnik zostaje podgrzany, dochodzi do dwóch istotnych procesów: barwnik zmienia swój stan skupienia bezpośrednio ze stałego na gazowy, a włókna poliestrowe tkaniny otwierają się i przyjmują barwnik, który przenika do ich wnętrza, zamiast osadzać się na powierzchni, co ma miejsce w przypadku innych metod nanoszenia grafik na produkt. Kiedy działanie wysokiej temperatury ustaje, włókna ponownie się zamykają, trwale przyjmując barwnik sublimacyjny. Efektem końcowym procesu jest wyrazisty obraz „wdrukowany” w koszulkę – który jest niewyczuwalny w dotyku.

graficzny proces sublimacji krok po kroku

Zalety sublimacji 

  • Opłacalna zarówno dla niskich, jak i wysokich nakładów
  • Doskonale odzwierciedla wielokolorowe projekty
  • Jedna z najtrwalszych metod znakowania
  • Niewyczuwalna w dotyku
  • Oddychająca, przepuszcza powietrze
  • Idealna do znakowania odzieży sportowej

 

O czym powinieneś wiedzieć:

  • Tylko druk na materiale poliestrowym lub jego mieszankach
  • Można drukować tylko na białych lub jasnych powierzchniach