Subli-folck

Czemu Subli-folck?

Chyba nie ma nikogo, kto nie lubi oryginalnej i niepowtarzalnej odzieży. Obecnie istnieje wiele różnych technik druku, które można dostosować do konkretnego projektu, jednak najtrudniejszy jest nadal druk wielokolorowy na bawełnie. Jeśli potrzebujesz tylko jednej lub kilku sztuk, koszt techniczny sitodruku jest zbyt wysoki, a technologia termotransferowa nie może produkować nadruków z przejściami tonalnymi (tzw. gradientami) i strukturami zbyt złożonymi, złożonymi z wielu małych elementów. Sublimacja wydaje się idealnym rozwiązaniem, niestety działa to tylko z tworzywami sztucznymi, nie każdy lubi nosić t-shirty z domieszką poliestru, chociaż dziś tego typu produkt jest już bardzo podobny w dotyku do bawełny i zazwyczaj jest po prostu bardzo wygodny w noszeniu.

Poznaj Subli-folck

Czym jest termotransfer?

Ta technika jest jak połączenie termotransferu i sublimacji. Proces nanoszenia druku składa się w tym przypadku z 4 etapów.

Pierwszym z nich jest przygotowanie i wydrukowanie wzoru na drukarce termosublimacyjnej. Ciekawostką jest to, że atrament sublimacyjny na papierze transferowym może mieć zupełnie inny kolor niż kolor, który ostatecznie utrwalimy na podłożu.

technika subli folck

Kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego podłoża, które będzie reagowało z tuszem sublimacyjnym. W tym celu stosuje się cienkie folie z tworzyw sztucznych, które z jednej strony nadają się do nadruku sublimacyjnego, a z drugiej nanoszone są na bawełnę za pomocą prasy termicznej. Teraz widzisz, dlaczego uważam, że jest to połączenie sublimacji i wymiany ciepła? Użyj plotera tnącego, aby wyciąć odpowiedni kształt folii (aby jak najbardziej pokrywał się z planowanym nadrukiem). Obie części nadruku należy starannie złożyć, w przeciwnym razie nadruk może ciąć się w nietypowy sposób.

Jeśli wszystko jest porządnie złożone, przechodzimy do trzeciego etapu, w którym za pomocą prasy termicznej przenosimy wydruk z papieru transferowego na podłoże do sublimacji. To moment, w którym dowiemy się, czy wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami i czy nadruk jest w pełni sublimowany. W takim przypadku ostrożnie odklej folię subli-flock z gotowym nadrukiem..

Wchodzimy w ostatni, czwarty etap. W rzeczywistości nie różni się to od tradycyjnego druku termotransferowego. Musimy włożyć do prasy koszulkę lub inny gadżet drukarski, odpowiednio wyregulować nadruk subliflockowy, ustawić odpowiednią temperaturę i czas i cieszyć się finalnym produktem z kryształowym nadrukiem.

Charakterystyka

Nadruk jest zauważalny, ponieważ jest nałożony na folię subli-flock, która niestety jest nieco grubsza niż tradycyjny flex. Nie można również drukować małych i złożonych kształtów.

Podsumowanie

Subli-flock to świetna technika, jeśli zależy nam na trwałym nadruku z naszym ulubionym wzorem lub po prostu nadruku zawierającym wiele kolorów i gradientów. Nie musimy się martwić o blaknięcie kolorów, wydruki wykonane w ten sposób są niemal niezniszczalne.